thistle

Individual Piping & Drumming Winners


EUSPBA Competition Results
~ June 27, 2009 ~


Piping Professional

Piobaireachd
Judge: Nancy Tunnicliffe
1st - Duncan Bell
2nd - John Bottomley

2/4 March
Judge: Charles Murdoch
1st - Duncan Bell
2nd - Brian Meagher

Strathspey & Reel
Judge: June Hanley
1st - Andrew Kuiler
2nd - Brian Meagher


Piping Grade I

Piobaireachd
Judge: Nancy Tunnicliffe
1st - Daniel Pisowloski
2nd - Chance Bell

2/4 March
Judge: June Hanley
1st - Chance Bell
2nd - Sean McGonigal
3rd - Daniel Pisowloski

Strathspey & Reel
Judge: Nancy Tunnicliffe
1st - Ben Montross
2nd - Daniel Pisowloski
3rd - Sean McGonigal


Piping Grade II

Piobaireachd
Judge: June Hanley
1st - Michael Molloy
2nd - Nicholas Lundberg
3rd - Jacquelyn Lewis

2/4 March
Judge: Duncan Bell
1st - Sean Buchta
2nd - Nick Church-Reed
3rd - Nicholas Lundberg

Strathspey & Reel
Judge: Charles Murdoch
1st - Kirk Brunson
2nd - Michael Miller Jr.
3rd - Sean Buchta


Piping Grade III

Piobaireachd B
Judge: John Bottomley
1st - Sean Humphries
2nd - Matthew Davis
3rd - Robert O'Connor

Piobaireachd A
Judge: John Wassman
1st - Jeffrey Schenck
2nd - John J. McGrath
3rd - Robert Honor

2/4 March B
Judge: Charles Murdoch
1st - Colin Wilsonbr> 2nd - Matthew Davis
3rd - Gabriel Holodak

2/4 March A
Judge: Charles Murdoch
1st - John McGrath
2nd - Dan Mancuso
3rd - Jeffrey Schenck

Strathspey & Reel B
Judge: Nancy Tunnicliffe
1st - Matthew Davis
2nd - Gabriel Holodak
3rd - Sean Humphries

Strathspey & Reel A
Judge: Duncan Bell
1st - Nancy Brown
2nd - Jeffrey Schenck
3rd - John McGrath


Piping Grade IV Senior

Piobaireachd Ground Only B
Judge: Duncan Bell
1st - Gordon Fraser
2nd - Thomas Wright
3rd - Steven Turkington

Piobaireachd Ground Only A
Judge: John Wassman
1st - Thomas Leigh
2nd - Michael Wetherell
3rd - James Felder

2/4 March B
Judge: June Hanley
1st - Michael Masiar
2nd - Steven Turkington
3rd - William Kahler

2/4 March A
Judge: John Bottomley
1st - Thomas Himmel
2nd - Michael Wetherell
3rd - David McMath


Piping Grade IV Junior

Piobaireachd Ground Only
Judge: Nancy Tunnicliffe
1st - Jacob Henderson
2nd - Ryan McEvoy
3rd - Jen Westphal

2/4 March
Judge: Charles Murdoch
1st - Justin Bourne
2nd - Morris Germansky
3rd - Jen Westphal


Snare Professional

March, Strathspey, & Reel
Judge: Martin Beaton
1st - Alexander Douglas


Snare Grade I

March, Strathspey, & Reel
Judge: Donald Bell
1st - Matt Lewis


Snare Grade II

March, Strathspey, & Reel
Judge: Donald Bell
1st - Colin Dowd
2nd - Liam McGill


Snare Grade III

2/4 March
Judge: Donald Bell
1st - Daniel Parsons
2nd - Quinn McCormack


Snare Grade IV Senior

2/4 March
Judge: Donald Bell
1st - Mitch Germansky
2nd - Meaghan Mallon


Snare Grade IV (John Murray Juvenile)

March
Judge: Donald Bell
1st - Hayden LaBelle
2nd - Daniel Pisowloski
3rd - Paul Davis


Tenor Amateur

Practice Pad
Judge: Robert Meade
1st - Christopher Honor


Tenor Amateur II

Practice Pad
Judge: Robert Meade
1st - Jamie A. Boulais


Tenor Novice

Practice Pad
Judge: Robert Meade
1st - Meaghan Mallon


Bass Amateur

Practice Pad
Judge: Robert Meade
1st - Ellen Bassett


Drum Major Professional

Slow/Quick March
Judge: Duncan McCaskill Jr.
1st - Daniel Pisowloski
2nd - Jason Matheson


Drum Major Amateur

Slow/Quick March
Judge: Duncan McCaskill Jr.
1st - David Paige
2nd - Bruce Harkness
3rd - Nicholas Lundberg



Clan of the Day | Dancing | Pipe Bands | Heavyweights | Amateur Adult Sports | Children's Events | 2008 Winners




Home | Events | Schedule | Directions | Lodging | Registration | Pictures | Awards | Contact

Brought to you by The Round Hill Highland Games, Inc., a non-profit organization.
If you would like more information, or would like to volunteer at the Games, please contact our Secretary.
If you have any comments regarding this website, drop a note to our Webmaster.
All contents property of RHHG, All Rights Reserved, Copyright 2009.